Fotografia Wrocław

Wrocław zdjęcia - galeria fotografii poświęcona stolicy Dolnego Śląska.

Wrocław kościoły

Kościół Opatrzności Bożej

Wraz z Prusakami do Wrocławia przybyła bardzo mała społeczność wyznawców kościoła ewangelicko-reformowanego, która miała nadzieję na poparcie władcy i spopularyzowania swojego wyznania. W 1746 otrzymali budynek, który rozebrali a z uzyskanego materiału wybudowali nowy kościół. Niestety, gdy budowla była na ukończeniu doszło do katastrofy. Eksplodowała wieża prochowa na pobliskiej ulicy Włodkowica doszczętnie rujnując całą okolicę, w tym również kościół. Wyznawcą szybko udało się zebrać fundusze na kolejną świątynię, którą ukończono w 1750 r.

Ponieważ kościół znajduje się w pobliżu dawnej siedziby króla Prus, Fryderyka II Wielkiego, w 1830 r. nadano mu nazwę "Dworski". Po wojnie przemianowano na "Opatrzności Bożej", może ze względu na uniknięcie dewastacji w czasie "Festung Breslau".

Ołtarz i ambona Krzyż na ołtarzu

W kościele protestanckim najważniejsze są trzy elementy: ołtarz, ambona i chrzcielnica. Na wprost wejścia znajduje się ołtarz połączony z amboną, z której głosi się Słowo Boże. Niewygodne ławki miały pomóc skupić się na słuchaniu kazania, najważniejszej części mszy.

Chociaż zestawienie bieli i złota kojarzy mi się z luksusem, to kościół jest skromnie wyposażony. Brak w nim zbędnych dekoracji, rzeźb i draperii. Jest to charakterystyczne dla tego wyznania. Protestanci nie odprawiają nabożeństw w pięknych, kosztownych szatach. Po przejęciu kościołów katolickich całe drogocenne wyposażenie (naczynia, szaty, złote przedmioty) zostało spieniężone i przekazane na wspieranie ubogich i chorych.

Wejście i empory

Wspaniałe oświetlenie można docenić zwłaszcza późnym popołudniem, gdy słońce dostaje się przez świetliki i tworzy białe smugi dodając blasku całemu pomieszczeniu. Sprawia niesamowite wrażenie, jakbyśmy przebywali na pokładzie Tytanica w czasie jego ostatniej podróży.

Nabożeństwu towarzyszy przepiękna muzyka, spotęgowana doskonałą akustyką pomieszczenia. Ma ok. 30 m długości i 17,5 m szerokości. Na piętrze znajdują się balkony oraz empora z organami z 1572 r. Nawa główna w kształcie owalu, w narożnikach schody na piętra.

Co roku, w sierpniu odbywają się tu koncerty organowe pod nazwą Wrocławskiego Lata Organowego.

Chrzcielnica Wejście, empory i prospekt organowy

Więcej informacji:
wikipedia.pl


:
Fotografia Wrocław0